Ako správne pripravitť kvas

Príprava kvasu:

 

Na kvas zbierame iba zdravé a dozreté ovocie

Ovocie odkôstkujeme a rozdrvíme

Na kvasenie použijeme čisté kvasné nádoby

Do kvasu odporúčame pridať : kvasinky, živnú soľ, distyzin

Kvasenie by malo prebiehať pri teplote 15-20 °C

Počas kvasenia nádoby neotvárame ani nemiešame

Najlepšie je použiť kvasné zátky


 

ZBER OVOCIA : Na prípravu kvasov používame výhradne zrelé, čisté ovocie bez listov, trávy, hliny, konárov a príznakov hniloby a plesní.

SPRACOVANIE OVOCIA : Ovocie spracovávame do kvasov čo najrýchlejšie po zbere, najlepšie v jeden deň. Špinavé ovocie od hliny umyjeme. Čerešne – odstopkujeme, zbavíme listov a nečistôt, rozdrvíme (nie kôstky!) Marhule, broskyne – odkôstkujeme a zbavíme nečistôt, plody pri plnení nádob roztlačíme.  Slivky – odstopkujeme, zbavíme listov a nečistôt, mierne rozdrvíme ( nie kôstky!), môžeme zberať až v úplnej zrelosti, kedy sa začnú pri stopkách zvrašťovať. Jablká, hrušky – odstopkujeme, zbavíme nečistôt, pomelieme (rozdrtíme) na kašovitú hmotu.

KVASNÉ NÁDOBY : Na prípravu kvasu používame plastové potravinárske sudy (HDPE),drevené alebo nerezové sudy. NIKDY nie kovové sudy alebo plastové sudy používané na skladovanie rôznych chemikálií. Sudy pred použitím dôkladne umyjeme a prepláchneme horúcou vodou.

ZALOŽENIE KVASU : Kvasné nádoby plníme do 4/5 objemu (80%), ideálne naraz, v priebehu 1-3 dní. Je nevhodné pridávať už k rozkvasenému ovociu ovocie čerstvé, alebo miešať niekoľko druhov ovocia. Kvas pred uzavretím premiešame, potom už doňho nezasahujeme. Kvasné nádoby hermeticky uzavrieme vekom a na vrch umiestnime kvasnú zátku. Umiestnime ich do čistých a vzdušných miestností so stálou teplotou, ktorá by nemala vystúpiť nad 25˚ C. Neumiestňujeme ich na priamom slnku, v chlievoch a garážach. Pre lepší priebeh kvasenia pridávame do kvasu kvasinky( zakúpite u nás v predajni), živnú soľ a distizym( rozloží ovocie a kvasenie lepšie prebehne). Môžeme pridať 1-2kg cukru na 100 kg ovocia.

PROCES KVASENIA : Pri procese kvasenia kvasinky premieňajú cukorné zložky na alkohol .Ako vedľajší produkt vzniká CO2, ktorý izoluje kvas od napadnutia octovými baktériami a plesňami (preto je najlepšie, keď sú kvasné nádoby hermeticky uzavreté). Unikajúci CO2 vynáša na povrch časť pevného ovocia, vytvára sa klobúk. Nikdy sa nesmie do kvasu zamiešať, znemožňuje prístup vzduchu do kvasu a tým aj nežiadúcim mikroorganizmom, zároveň klobúk zabraňuje odparovaniu liehu. Pri použití kvasnej zátky vidíme, ako nám CO2 uniká – voda v zátke bublinkuje. Proces je ukončený, keď kvasná zátka prestane bublinkovať. Ideálna teplota kvasenia - 16˚ C až 20˚ C. Netvorí sa už CO2, klobúk sa začína prepadávať do kvasu. Klobúk odstránime, nikdy nemiešame s kvasom. Nádoby uzavrieme aby sa zabránilo úniku alkoholu, zabránilo infekcii hmyzom a predišlo octovému kvaseniu.