Ovocný destilát

Liehovar & Pálenica Horné Turovce si zakladá na tom, že všetky ovocné destiláty, akými sú malinovica, dulovica, marhuľovica, višňovica či slivovica, sú pálené zo stopercentného ovocného kvasu zo slovenského a maďarského ovocia. Všetky ovocné destiláty z Pálenice v Horných Turovciach sa vyznačujú dokonalou harmóniou chuti a vône, prinášajú príjemné potešenie pre telo i dušu, či už si nimi pripijeme ako aperitívom na oslave alebo ich použijeme ako alkoholickú prísadu do ovocných koktailov.

Vínovica 52%

Objem fľaše 700ml

Výrobca:
LDK,s.r.o. , Horné Turovce
Obj. čislo:
kl-vin-2016

24 € s DPH 20 € bez DPH

+ -

Vínovica 52%

100% destilát ( veltlín zelený ) objem 700ml. Obsah alkoholu 52%

Skvasený mušt - vínovica


Pálenie ovocných destilátov je tradičnou metódou spracovania ovocia.

Ako vznikla výroba vínovice


Aj keď história destilovaných nápojov nie je taká stará ako výroba vína či piva, na území niekdajšej Mezopotámie sa našli zariadenia na výrobu alkoholu staré vyše päťtisíc rokov. Na našom území sa v Spišskom Štvrtku našli pozostatky primitívnej pálenice pochádzajúcej približne z roku 1500 pred naším letopočtom. A dokonca v archeologickom nálezisku v Nižnej Myšli objavili zuhoľnatenú pšenicu v keramickej piecke starej vyše tritisícpäťsto rokov. Osvietená panovníčka Mária Terézia v roku 1752 vydala Záhradnícky poriadok, kde sa okrem iného spomína aj výsadba ovocných sadov, vzdelávanie ovocinárov, ale aj zakladanie prevádzok na spracovanie ovocia vrátane páleníc. Na Slovensku sa postupne rozšírili najmä pálenice, ktoré spracúvali kvas z lesných plodov a ovocia, najmä malín, jabĺk, sliviek, marhúľ.


Víno bolo pravdepodobne prvou surovinou, z ktorej sa pripravoval prvý ušľachtilý destilát vínovica, ktorý sa považoval za univerzálny liek a prostriedok na predĺženie života. Aj preto sa vínovica v dávnych časoch nazývala aqua vitae.


Domáca vínovica z produkcie Pálenice Horné Turovce sa svojou kvalitou sa vyrovná známejším sestrám, akými sú grappa či rakija.


Vínovica sa páli zo skvaseného muštu z kvalitného odrodového vína, v žiadnom prípade nedochádza k spracúvaniu poškodeného či nahnitého hrozna. Vyznačuje sa mimoriadne intenzívnou hroznovou vôňou a harmonickou chuťou. Vínovica , podobne ako slivovica, získava po dlhodobejšom zretí na chuti i aróme. Vychladená vínovica je vynikajúcim aperitívom, kedysi sa v Prešporku z nej vyrábal vychýrený dámsky likér, ktorý pomáhal pri potláčaní ženských neduhov.

 Ovocné destiláty

patria k ušľachtilým alkoholickým nápojom a na Slovensku sa tradícia ich výroby datuje na storočia. Aj keď história destilovaných nápojov nie je taká stará ako výroba vína či piva, na území niekdajšej Mezopotámie sa našli zariadenia na výrobu alkoholu staré vyše päťtisíc rokov.

Na našom území sa v Spišskom Štvrtku našli pozostatky primitívnej pálenice pochádzajúcej približne z roku 1500 pred naším letopočtom. A dokonca v archeologickom nálezisku v Nižnej Myšli objavili zuhoľnatenú pšenicu v keramickej piecke starej vyše tritisícpäťsto rokov.

Výsadbu ovocných sadov a vzdelávanie profesionálnych ovocinárov podporovala panovníčka Mária Terézia, ktorá v roku 1752 vydala Záhradnícky poriadok, kde sa okrem iného spomína aj zakladanie prevádzok na spracovanie ovocia vrátane páleníc.

Domáca pálenka je v dobrom i zlom neodmysliteľnou súčasťou našej histórie.

Za pravý ovocný destilát môžeme označiť iba liehovinu, ktorá je vyrobená výhradne z ovocia. V žiadnom prípade sa pri príprave ovocného destilátu nesmie primiešať iný druh liehu a dochucovanie sirupmi a arómami. Veľa výrobcov pravých ovocných destilátov si zakladá na čestnosti a pravosti svojich výrobkov. Na obaloch a fľašiach musíme teda hľadať nápis pravý ovocný destilát, ktorý by mal byť okrem tradičnej značky zárukou správnej chuti a arómy. Kvalitný alkohol nie je len alkoholom, ale jeho vysokú hustotu treba neskôr riediť špeciálne pripravenou vodou, čo nie je taký jednoduchý proces, ako sa na prvé počutie či prečítanie zdá. Kvalitný alkohol sa pre získanie potrebnej hodnoty alkoholu môže miešať len s kvalitnou vodou, nie príliš mineralizovanou, ale ani úplne demineralizovanou.

Liehovar & Pálenica Horné Turovce si zakladá na tom, že všetky ovocné destiláty, akými sú malinovica, dulovica, marhuľovica, višňovica či slivovica, sú pálené zo stopercentného ovocného kvasu zo slovenského ovocia. Všetky ovocné destiláty z Pálenice v Horných Turovciach sa vyznačujú dokonalou harmóniou chuti a vône, prinášajú príjemné potešenie pre telo i dušu, či už si nimi pripijeme ako aperitívom na oslave alebo ich použijeme ako alkoholickú prísadu do ovocných koktailov.